1
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPIS Z SERII

Na co pomaga natura

Czy wiesz, że liście pokrzywy mają pozytywny wpływ na stawy?

Dowiedz się więcej o serii tych wpisów

Najbardziej popularnymi gatunkami pokrzywy są: Urtica dioica L. (pokrzywa zwyczajna) oraz Urtica urens L. (pokrzywa żegawka), które są rozpowszechnione w Europie, Północnej Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Pokrzywa wykorzystywana jest przez przemysł spożywczy, włókienniczy, farmaceutyczny i kosmetyczny.

Przemysł spożywczy, coraz częściej powraca do pokrzywy w celu pozyskania z niej chlorofilu – zielonego barwnika oznaczanego na artykułach spożywczych jako E140. Sok z liści lub wywar z liści może służyć jako substytut podpuszczki, a młode pędy mogą być używane do produkcji piwa pokrzywowego. Kulinarnie natomiast wykorzystuje się ją do przyrządzania różnych potraw, jak np. do pesto, zupy, nadzienia do ciasta, sałatki, koktajlu, oczywiście herbaty, a także służy do dekoracji potraw.

Liście pokrzywy są cennym składnikiem kosmetyków, przede wszystkim stosowanym w celu wzmocnienia włosów, zwłaszcza przetłuszczających się, z łupieżem, z tendencją do wcześniejszego wypadania, a także kremów czy toników do cery tłustej, trądzikowej.

Liście pokrzywy są prawdziwą kopalnią cennych dla zdrowia składników: jak np. β-karotenu, neoksantyny, luteiny i likopenu, a także kwasu α-linolenowego, różnych związków polifenolowych, aminokwasów, chlorofilu, witamin: A, C, D, E, K, a także witaminy z grupy B, garbników, węglowodanów, steroli, polisacharydów, izolektyn i minerałów, przede wszystkim: selenu, cynku, żelaza, magnezu, krzemu i wapnia.

Ważne, by zbierać liście młode - dlaczego?

Świeże liście zawierają znacznie wyższe stężenia składników, niż liście starsze. Ciekawostką też jest to, że zwykle więcej chlorofilu i karotenoidów znajduje się w roślinach zebranych z miejsc cienistych. Kwitnąca i owocująca roślina zawiera większe ilości cystolitów. Cystolity to kryształki węglanu wapnia. Spożywane w dużych ilościach mogą wpływać drażniąco na nerki, przyczyniając się do powstania kamieni nerkowych u osób predysponowanych. Kamienie tworzące się w układzie moczowym są w 70-80% zbudowane z soli wapnia, a kryształy węglanu wapnia są obecne właśnie we wczesnych etapach tworzenia kamieni nerkowych.

Ziele lub liście pokrzywy

Napary z ziela pokrzywy stosowane były już przez starożytnych Egipcjan w celu złagodzenia objawów reumatyzmu. Obecnie zostało przeprowadzonych kilka badań w celu zweryfikowania tego tradycyjnego leczenia. Wyniki badań sugerują, że pokrzywa może pomagać złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, w tym bólu stawów (o niewielkim nasileniu), przede wszystkim w obrębie dłoni, kolan, bioder i kręgosłupa oraz działać przeciwzapalnie.

Stosowanie pokrzywy w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), pozwalało pacjentom zmniejszyć dawki tych leków, co jest korzystnym zjawiskiem, gdyż wiadomym jest, że długie stosowanie wysokich dawek leków przeciwzapalnych może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka i być przyczyną choroby wrzodowej.

W badaniu pacjentów z ostrym zapaleniem stawów jedna grupa pacjentów przyjmowała 200 mg leku zawierającego substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym o nazwie dikofenak w dawce 200 mg dziennie, a druga przyjmowała 50 mg leku z diklofenakiem oraz pulpę (duszona pokrzywa jak szpinak) przygotowaną z 50 g liści pokrzywy. Po 2 tygodniach stosowania skuteczność leczenia była porównywalna Obie grupy zaobserwowały 70% poprawę w redukcji bólu.

Liście pokrzywy wykorzystywane są także w piasku nerkowym dzięki właściwościom moczopędnym. Zwiększają przepływ w drogach moczowych i ilość wydalanego moczu. Dzięki temu wypłukiwane są też skuteczniej szkodliwe dla zdrowia produkty przemiany materii, co potocznie określane jest często jako działanie czyszczące krew. Działanie moczopędne przyniesie także korzyść osobom zmagającym się z obrzękami związanymi z niewydolnością krążenia, reumatyzmem, osobom na dietach odchudzających i oczyszczających.

Jak stosować?

Po zebraniu, najlepiej młodych górnych pędów szczytowych przed kwitnieniem rośliny, należy je wysuszyć. W tym celu najpierw delikatnie płuczemy liście w zimnej wodzie, osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie rozkładamy listki na powierzchni np. na papierze (niezadrukowanym!), tacy lub macie i zostawiamy w przewiewnym i suchym miejscu, bez bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne. Po około tygodniu liście powinny być już wysuszone. Można wykorzystać też suszarkę do ziół lub piekarnik, ważne by nie przekraczać temperatury 35°C.

Prawidłowo wysuszone liście mają zielony kolor. Przechowujemy je w miejscu zacienionym i suchym. W celu przygotowania leczniczego naparu stosujemy 2-4 g suszu na szklankę wody do 3 razy dziennie w postaci herbaty.

Możemy też przygotować nalewkę na 45% alkoholu w proporcji na szklankę suszonych liści ok 6 szklanek alkoholu, tak by po odcedzeniu wyszło nam ok. 5 szklanek nalewki. Stosujemy ją do 3 razy dziennie po 2-6 ml.

Korzeń pokrzywy

Oprócz liści możemy także wykorzystywać korzeń pokrzywy, który ma nieco inne właściwości i zastosowanie.

Korzeń pokrzywy bogaty jest w polisacharydy, lektyny, lignany, sterole, kumaryny i wiele innych substancji, których nie ma, albo są w mniejszych ilościach, w liściach.

W badaniach wykazano, że w wyniku podawania pacjentom preparatów zawierających korzeń pokrzywy, zwiększał się przepływu moczu, a zmniejszało jego zaleganie w pęcherzu po oddaniu moczu. Wyraźne zmniejszał się też ból i dyskomfort podczas oddawaniu moczu.

Stąd korzeń pokrzywy, uznany jest za tradycyjny produkt leczniczy roślinny, stosowany w łagodzeniu objawów związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (przerostem prostaty).

Należy tu jednak nadmienić, żeby uprzednio, przed podjęciem samoleczenia, udać się do urologa i sprawdzić w jakim stanie jest prostata, czy przypadkiem nie mamy do czynienia już z cięższym stanem. Jeśli lekarz wykluczy poważny stan, możemy wspomagać się np. korzeniem pokrzywy (są też inne zioła, ale o nich będzie w innym poście).  

Jak więc przygotować preparat?

Korzenie zbieramy już po sezonie. Wykopujemy je z ziemi jesienią, a następnie myjemy i bardzo dokładnie suszymy. Możemy wykorzystać do tego piekarnik i temp. Nieco wyższą niż w przypadku liści, tj. do 50 stopni. Prawidłowo wysuszone korzenie mają jasną barwę.

Następnie z 1.5 g całego, pokrojonego lub sproszkowanego suszonego korzenia i kłącza pokrzywy Urtica dioica L. i/lub Urtica urens lub ich mieszanin, należy przygotować odwar (czyli zagotować). Do przygotowania odwaru użyć szklankę wody, następnie, po zagotowaniu odcedzić i przyjmować w postaci herbaty 3-4 razy dziennie.

Dla tych, którzy wolą formy gotowe – oczywiście można skorzystać z dostępnych leków, które są w różnych postaciach – ziół do zaparzania, tabletek, płynów, zawierających suchy korzeń lub wyciągi przygotowane z korzenia. 


Uwaga! Jeśli Twoje objawy nie ustępują lub się pogarszają, konieczna jest diagnoza oraz porada lekarza. Nie zapomnij również zapytać farmaceuty, czy przyjmowane zioła nie kolidują z aktualnie przyjmowanymi lekami!

Spodobał Ci się mój wpis?
Udostępnij go znajomym!

Pozostałe wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz dlaczego owoce rokitnika nazywane są superowocami?

Rokitnik zwyczajny ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny, a wszystko za sprawą jego niesłychanych właściwości: antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, immunostymulujących, promieniochronnych i wielu innych. Jeśli chcesz wiedzieć na co pomaga olej i sok z rokitnika, kiedy i jak go stosować, przejdź do artykułu.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Mniej znane zioła łagodzące objawy menopauzy: nerwowość, bezsenność, pamięć, uderzenia gorąca, libido

Uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzania snu, pamięci, koncentracji, ale także zaburzenia lipidowe, problemy z libido, czy osteoporoza to często codzienność kobiet w okresie klimakterium. Zastosowanie ziół może znacznie złagodzić wiele z nich. Poniżej propozycje, na podstawie danych z badań naukowych z udziałem kobiet. Warto sprawdzić działanie na sobie.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nerwowość i poprawić koncentrację w czasie menopauzy?

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych, poza zmiennością nastrojów, problemami z koncentracją i nerwowością, objaw klimakterium. Jak radzić sobie z nimi w naturalny i bezpieczny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie przejść przez ten trudny okres.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają na migrenę?

Rośliny, zioła, a także inne naturalne substancje mogą skutecznie zapobiegać atakom migrenowego bólu głowy

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Korzenie pokrzywy należą do tzw. „męskich korzeni”. Jest to spowodowane tym, że korzystnie działają na „męskie problemy” związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Związki czynne zawarte w korzeniach pokrzywy wpływają korzystnie na poziom hormonów i enzymów odpowiedzialnych za przerost prostaty, a także działają przeciwzapalnie. Korzenie pokrzywy najlepiej zbierać w październiku, a następnie ususzyć. W jaki sposób to robić i jak dawkować? O tym przeczytasz na pojawi.pl

Czytaj więcej

Wybrane oferty tego sprzedawcy

Wybrane oferty wszystkich sprzedawców

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.