1
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPIS Z SERII

Na co pomaga natura

Czy wiesz jakie zioła pomagają na migrenę?

Dowiedz się więcej o serii tych wpisów

Na początek warto zaznaczyć, że do leczenia migreny podchodzimy dwutorowo, tj. leczymy doraźnie lekami przerywającymi atak migreny oraz możemy stosować leki w profilaktyce napadów migrenowych. European Federation of Neurological Societies (Europejska Federacja Towarzystw Neurologicznych (EFNS)) zaleca leczenie profilaktyczne w przypadku: poważnego pogorszenia jakości życia, wystąpienia co najmniej dwóch ataków miesięcznie, gdy ataki migreny nie reagują na ostrą terapię oraz w przypadku częstych i bardzo długich okresów aury.

Leki te mają na celu zmniejszenie częstości napadów migrenowych, skrócenie czasu ich trwania oraz osłabienie objawów. Trzeba jednak podkreślić, że skuteczność terapii profilaktycznej nie jest stuprocentowa (mówi się o 50% skuteczności).

Leczenie profilaktyczne powinno trwać minimum 3 miesiące, ale przeciętnie dopiero po pół roku stosowania leku skuteczność jest zauważalna. W literaturze naukowej najczęściej, w celu leczenia profilaktycznego, opisywane są: Złocień (wrotycz) maruna (Tanacetum parthenium, Chrysanthemum parthenium), lepiężnik (Petasites hybridus), koenzym Q10 (ubichinon), magnez, ryboflawina (witamina B2)

Złocień maruna – Tanacetum parthenium – ang. Feverfew.

Maruna, to pierwsza i na razie jedyna roślina zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków jako tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany do profilaktyki napadów migrenowych.

Zaleca się przyjmowanie od 100 do 600 mg sproszkowanego suchego ziela dziennie, zaczynając od 100 mg / dobę, a następnie zwiększanie dawki, w przypadku braku skuteczności, do max. 600 mg / dobę.

Leczenie zaleca się prowadzić co najmniej 2 miesiące, gdyż dopiero po tym czasie można zweryfikować skuteczność w postaci słabiej nasilonych i/lub rzadziej występujących napadów migrenowych.

Lepiężnik lekarski (Petasites hybridus) – ang. Butterbur.

Standaryzowany na zawartość aktywnego składnika – petazyny, wyciąg z korzeni/kłaczy lepiężnika podawany 2 razy dziennie w dawce 50 mg przez 12 tygodni wykazał znaczną redukcję (aż o 60%) częstości napadów migreny, zmniejszenie liczby dni z migreną, osłabienie dokuczliwych objawów migreny oraz skrócenie czasu trwania i intensywności bólu. Produkty ze standaryzowanym wyciągiem z korzeni / kłączy lepiężnika dostępne są w sprzedaży.

Kurkumina

znajdująca się w kłączu Curcuma longa w połączeniu z koenzymem Q10 powodowała istotne zmniejszenie częstości napadów i czasu trwania migreny, a także wpływała na poprawą jakości życia.  

Cytron, cedrat (Citrus medica L)

z kolei może być korzystny w leczeniu migreny, ze skutecznością porównywalną do propranololu, w odniesieniu do zmniejszania intensywności i czasu trwania migreny, ale nie zmniejszenia częstości napadów migrenowych.  

Rumianek (Matricaria chamomilla L)

w postaci roztworu bogatego w chamazulen i apigeninę, nałożony na czoło i okolicę skroniową oraz za uszami na początku ataku migreny po 30 minutach od aplikacji powodował zmniejszenie odczuwania bólu. Stosowanie rumianku wiązało się również z redukcją nudności i / lub wymiotów oraz ze złagodzeniem światłowstrętu

Lawenda (Lavandula angustifolia)

zastosowanie dwóch do trzech kropli roztworu lub olejku lawendowego nad górną wargę i wdychanie przez 15 min. powodowało osłabienie dotkliwych objawów migreny, jak: nudności, wymiotów, światłowstrętu czy fonofobii.

Witaminy i minerały

Zarówno Eksperci Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy, jak i eksperci Europejskich Federacji Towarzystw Neurologicznych są zgodni co do tego, że oprócz leków standardowo stosowanych w leczeniu migreny można stosować także uzupełniająco suplementy diety.

Polecają witaminę B2 (ryboflawinę) – 400 mg / dzień, magnez – 600 mg / dzień i koenzym Q10 (ubichinon) od 30 – 600 mg / dzień.

Można je przyjmować podczas stabilizacji choroby oraz w okresie częstszych napadów migreny, niezależenie lub w połączeniu z przyjmowanymi lekami. Oczywiście pamiętajmy, że magnez powinien być w postaci soli organicznej (cytrynian, mleczan) i że przyjmujemy go razem z witaminą B6 czyli pirydoksyną. Nawiązując do złocienia maruny, w badaniach udowodniono skuteczność produktu zawierającego właśnie złocień maruny w połączeniu z magnezem, witaminą B6 i koenzymem Q10

Styl życia

Eksperci uważają, że w profilaktyce migreny uzasadnione jest stosowanie także treningów relaksacyjnych czy terapii poznawczo-behawioralnej. Ważne jest także, by mieć uregulowany trybu życia. W szczególności należy zadbać o regularność snu i posiłków oraz o aktywność fizyczną.

Spodobał Ci się mój wpis?
Udostępnij go znajomym!

Pozostałe wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz dlaczego owoce rokitnika nazywane są superowocami?

Rokitnik zwyczajny ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny, a wszystko za sprawą jego niesłychanych właściwości: antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, immunostymulujących, promieniochronnych i wielu innych. Jeśli chcesz wiedzieć na co pomaga olej i sok z rokitnika, kiedy i jak go stosować, przejdź do artykułu.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Mniej znane zioła łagodzące objawy menopauzy: nerwowość, bezsenność, pamięć, uderzenia gorąca, libido

Uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzania snu, pamięci, koncentracji, ale także zaburzenia lipidowe, problemy z libido, czy osteoporoza to często codzienność kobiet w okresie klimakterium. Zastosowanie ziół może znacznie złagodzić wiele z nich. Poniżej propozycje, na podstawie danych z badań naukowych z udziałem kobiet. Warto sprawdzić działanie na sobie.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nerwowość i poprawić koncentrację w czasie menopauzy?

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych, poza zmiennością nastrojów, problemami z koncentracją i nerwowością, objaw klimakterium. Jak radzić sobie z nimi w naturalny i bezpieczny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie przejść przez ten trudny okres.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Korzenie pokrzywy należą do tzw. „męskich korzeni”. Jest to spowodowane tym, że korzystnie działają na „męskie problemy” związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Związki czynne zawarte w korzeniach pokrzywy wpływają korzystnie na poziom hormonów i enzymów odpowiedzialnych za przerost prostaty, a także działają przeciwzapalnie. Korzenie pokrzywy najlepiej zbierać w październiku, a następnie ususzyć. W jaki sposób to robić i jak dawkować? O tym przeczytasz na pojawi.pl

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że mniszek lekarski ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i przewód pokarmowy?

Mniszek lekarski, znany często pod nazwą mlecz (choć jest to nieprawidłowa nazwa), zakwita jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Oprócz liści możemy zbierać też korzenie lub ziele wraz z korzeniami mniszka, które mają szersze znaczenie w lecznictwie. Jest jednym z najcenniejszych ziół i jest wszechstronne stosowany nie tylko w lecznictwie, ale też jako środek spożywczy. Wiele cennych preparatów możemy zrobić sami. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty!

Czytaj więcej

Wybrane oferty tego sprzedawcy

Wybrane oferty wszystkich sprzedawców

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.