2 0
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPISY Z SERII

Na co pomaga natura

Chcesz wiedzieć jak stosować zioła i rośliny lecznicze w poszczególnych chorobach lub problemach zdrowotnych? 

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo zbierać, suszyć i przygotowywać samodzielnie lecznicze napary, odwary i nalewki?  

Chcesz poznać lecznicze właściwości ziół i roślin oraz naukowo potwierdzone dane o ich skuteczności i bezpieczeństwie w różnych chorobach?  

Ludzie od tysiącleci stosowali rośliny w celu leczenia różnych dolegliwości. Do naszych czasów przetrwało wiele receptur i tradycji ludowych, które po latach zostają odkrywane na nowo. Medycyna naturalna wraca do łask. 

Bardzo trudno jest jednak odnaleźć się w gąszczu tylu, czasem sprzecznych, informacji. Część starych praktyk okazuje się bezwartościowych lub szkodliwych w obliczu nowych badań naukowych. Weryfikacji podlega dawkowanie, jak i skuteczność oraz bezpieczeństwo niektórych roślin. 

Jestem farmaceutką, doktorem nauk medycznych w dyscyplinie biologia medyczna. Od ponad 20 lat zajmuję się badaniem właściwości roślin i ich skutecznością oraz bezpieczeństwem w leczeniu ludzi oraz propagowaniem wiedzy na temat stosowania ziół. 

Przekazuję wiedzę zarówno o tradycyjnym ziołolecznictwie, zweryfikowaną o nowoczesne badania naukowe, jak i o nowoczesnej fitoterapii. Możesz więc mieć pewność, że informacje na moim blogu są zweryfikowane i  wiarygodne.

dr n. med. Karina Schönknecht

Podoba Ci się ta tematyka?
Udostępnij moje wpisy znajomym!

Najnowsze wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że mniszek lekarski ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i przewód pokarmowy?

Mniszek lekarski, znany często pod nazwą mlecz (choć jest to nieprawidłowa nazwa), zakwita jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Oprócz liści możemy zbierać też korzenie lub ziele wraz z korzeniami mniszka, które mają szersze znaczenie w lecznictwie. Jest jednym z najcenniejszych ziół i jest wszechstronne stosowany nie tylko w lecznictwie, ale też jako środek spożywczy. Wiele cennych preparatów możemy zrobić sami. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty!

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że kwiaty dziewanny mają pozytywny wpływ na gardło?

Dziewanna przyjdzie nam na pomoc w przypadku przeziębienia, gdy odczuwamy drapanie w gardle, chrypkę czy suchy kaszel. Z pewnością poczujesz ulgę pijąc napar z jej żółtych kwiatów. Można je wykorzystywać także do celów kosmetycznych. Kwiaty zbieramy od lipca do września, ale jest kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty z dziewanny.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Liście pokrzywy są nieocenionym źródłem korzystnych dla zdrowia związków, witamin i ważnych pierwiastków. Pokrzywa polecana jako środek wzmacniający m.in. przy anemii czy wypadaniu włosów, ale szczególnie cenią ją sobie osoby cierpiące na reumatyzm, gdyż napary z pokrzywy mogą być pomocne w bólach kolan, bioder, czy kręgosłupa. Liście pokrzywy należy zbierać przed jej zakwitnięciem, dlaczego?

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że pierwiosnek lekarski skutecznie leczy kaszel?

Z kwiatów i korzeni pierwiosnka lekarskiego można przygotować domowy lek łagodzący kaszel. Kwiaty zbieramy w kwietniu i maju, więc nie przegap tego czasu i zrób zapasy suszu na jesień i zimę. Pierwiosnek okaże się nieoceniony, jak będziesz męczyć się z mokrym, trudnym do odkrztuszenia kaszlem. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty z pierwiosnka.

Czytaj więcej

Wybrane oferty na Pojawi.pl

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.