1
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPIS Z SERII

Na co pomaga natura

Czy wiesz jakie zioła pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nerwowość i poprawić koncentrację w czasie menopauzy?

Dowiedz się więcej o serii tych wpisów

Menopauza, a poprawniej klimakterium, jest wynikiem zanikania pęcherzyków jajnikowych oraz spadku stężenia  estrogenów - kobiecych hormonów płciowych. Menopauza bowiem (z grec. men — miesiąc, pausis — pauza) oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, związaną z fizjologicznym wygaśnięciem czynności hormonalnej jajników. Wyróżnia się okres przedmenopauzalny, gdy często jeszcze poziomy hormonów są w normie, ale kobieta zaczyna czuć się już "jakoś inaczej" Często zastanawia się, co się z nią dzieje. Problemy ze skupieniem uwagi, pamięcią, zaburzenia snu często pojawiają się jako pierwsze symptomy. Następne objawy w postaci silnego uczucia gorąca w okolicy twarzy, szyi czy klatki piersiowej trwające od kilkunastu sekund nawet do 5 minut i często łączące się z jednoczesnym występowaniem zaczerwienienia, potliwości, dreszczy, lepkości skóry, niepokoju i kołatania serca, są bardzo dokuczliwe.

Przyczyną pojawienia się tych objawów są zaburzenia stężeń hormonów płciowych, tj. obniżający się poziom estrogenu, którego odpowiedni poziom zapewnia właśnie prawidłową pracę ośrodka odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury w mózgu (ośrodek termoregulacji w podwzgórzu) oraz zwiększony poziom FSH. Nagłe uderzenie gorąca uruchamia mechanizmy kompensujące – prowadzące do schładzania organizmu, czyli m.in. pocenie się. 

W wyniku spadająego stężenia estrogenów zwiększa się także ryzyko osteoporozy, czy raka sutka. W okresie menopauzy zaleca się hormonalną terapię zastępczą. Wiele kobiet waha się i próbuje odwlec w czasie stosowanie leków hormonalnych. Decyzja ta jest indywidualna. Niemniej jednak warto pamiętać, że estrogeny chronią kobiety przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz chorobami, stąd warto sięgnąć po naturalne produkty, jeśli nie zdecydujemy się na leki syntetyczne.

W celu złagodzenia tych dokuczliwych, i często krępujących, objawów można stosować zioła o działaniu estrogenowym (podnoszącym poziom estrogenów) należą do nich:

1. Cimicifuga racemosa  (Actaea racemosa L.) – pluskwica groniasta.

Ma długą historię stosowania. Już rdzenni Amerykanie stosowali ją w leczeniu ból mięśniowo-szkieletowego, gorączki, przedłużającego się porodu czy nieprawidłowości menstruacyjnych. Uważa się, że za działanie odpowiadają glikozydy terpenowe obecne w kłączach. Pluskwica łagodzi uderzenia gorąca, kołataniem serca, zmienne nastroje, dodatkowo w badaniach przeciwdziała osteoporozie oraz chroniła przed rozwojem raka sutka. 

Dostępna w sprzedaży jako gotowy lek roślinny

2. Trifolium pratense - koniczyna czerwona/łąkowa.

Do głównych związków czynnych zawartych w koniczynie łąkowej należą fitoestrogeny, które w budowie są podobne do estrogenów. Poziom estrogenów w czasie klimakterium spada, stąd podawane z zewnątrz łagodzą objawy spowodowane ich niedoborem. Koniczyna zmniejsza nie tylko częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca, ale także będzie pomocna w łagodzeniu innych objawów, jak: nerwowość, bezsenność, kołatanie serca czy problemy z koncentracją. 

Dostępne w sprzedaży są jedynie suplementy diety.

3. Glycine max - soja

Soja zawiera duże ilości związków z grupy izoflawonów, które są fitoestrogenami.

Wchłanianie izoflawonów sojowych z jelit zależy od obecności odpowiedniej flory jelitowej zdolnej do wytwarzania glikozydazy. Stąd w zależności od flory jelitowej pacjentki działanie może się różnić u kobiet. Wyniki badań klinicznych sugerują, że ekstrakt sojowy zmniejsza częstotliwość uderzeń gorąca u kobiet w okresie klimakterium. Dodatkowo fitoestrogeny sojowe przyczyniają się do ochronnego działania  przed rozwojem raka sutka. Stosowanie preparatów oraz żywności zawierającej soję jest bezpieczne.  

Również jeśli chodzi o preparaty z soi to dostępne są w sprzedaży jako leki roślinne lub suplementy diety. Ja zawsze rekomenduję w takich sytuacjach korzystanie z leków.

4. Linum usitatissimum - siemię lniane

Również bogaty w fitoestrogeny, ale także zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają pracę mózgu i chronią serce, wpływają korzystnie na profil lipidowy.

Powinien stanowić cenny element codziennej diety. Dostępne są również preparaty handlowe zawierające ten surowiec w swoim składzie.  

O kolejnych mniej znanych i popularnych roślinach, które można stosować w celu łagodzenia objawów menopauzy, przeczytasz w kolejnym poście.

Spodobał Ci się mój wpis?
Udostępnij go znajomym!

Pozostałe wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz dlaczego owoce rokitnika nazywane są superowocami?

Rokitnik zwyczajny ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny, a wszystko za sprawą jego niesłychanych właściwości: antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, immunostymulujących, promieniochronnych i wielu innych. Jeśli chcesz wiedzieć na co pomaga olej i sok z rokitnika, kiedy i jak go stosować, przejdź do artykułu.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Mniej znane zioła łagodzące objawy menopauzy: nerwowość, bezsenność, pamięć, uderzenia gorąca, libido

Uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzania snu, pamięci, koncentracji, ale także zaburzenia lipidowe, problemy z libido, czy osteoporoza to często codzienność kobiet w okresie klimakterium. Zastosowanie ziół może znacznie złagodzić wiele z nich. Poniżej propozycje, na podstawie danych z badań naukowych z udziałem kobiet. Warto sprawdzić działanie na sobie.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają na migrenę?

Rośliny, zioła, a także inne naturalne substancje mogą skutecznie zapobiegać atakom migrenowego bólu głowy

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Korzenie pokrzywy należą do tzw. „męskich korzeni”. Jest to spowodowane tym, że korzystnie działają na „męskie problemy” związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Związki czynne zawarte w korzeniach pokrzywy wpływają korzystnie na poziom hormonów i enzymów odpowiedzialnych za przerost prostaty, a także działają przeciwzapalnie. Korzenie pokrzywy najlepiej zbierać w październiku, a następnie ususzyć. W jaki sposób to robić i jak dawkować? O tym przeczytasz na pojawi.pl

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że mniszek lekarski ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i przewód pokarmowy?

Mniszek lekarski, znany często pod nazwą mlecz (choć jest to nieprawidłowa nazwa), zakwita jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Oprócz liści możemy zbierać też korzenie lub ziele wraz z korzeniami mniszka, które mają szersze znaczenie w lecznictwie. Jest jednym z najcenniejszych ziół i jest wszechstronne stosowany nie tylko w lecznictwie, ale też jako środek spożywczy. Wiele cennych preparatów możemy zrobić sami. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty!

Czytaj więcej

Wybrane oferty tego sprzedawcy

Wybrane oferty wszystkich sprzedawców

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.