1
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPIS Z SERII

Na co pomaga natura

Mniej znane zioła łagodzące objawy menopauzy: nerwowość, bezsenność, pamięć, uderzenia gorąca, libido

Dowiedz się więcej o serii tych wpisów

Zioła na zmiany nastroju, zaburzenia snu i nadmierną nerwowość, z którą borykają się kobiety w czasie i po klimakterium.

Melissa officinalis – ziele melisy lekarskiej

W badaniach melisa była pomocna w łagodzeniu stanu napięcia nerwowego i problemów ze snem u kobiet w okresie menopauzy.

Valeriana officinalis – korzeń kozłka lekarskiego - tzw. waleriana

Działa uspokajająco, gdyż wpływa korzystnie na poziom neuroprzekaźników w układzie nerwowym (wzrasta stężenie GABA).

Passiflora incarnata – ziele męczennicy cielistej

Wykazuje działanie przeciwlękowe i korzystnie działa w bezsenności.

Hypericum perforatum – ziele dziurawca pospolitego

Badania kliniczne wykazały wpływ ekstraktu roślinnego na leczenie łagodnej do umiarkowanej depresji i lęku oraz jego skuteczność na poprawę libido.

Leonurus cardiaca – ziele serdecznika pospolitego

Serdecznik wpływał korzystnie na redukcję lęku odczuwanego w okresie menopauzy.

Lavendula officinalis – kwiaty lawendy lekarskiej, olejek lawendowy 

W badaniach stwierdzono poprawę jakości snu u kobiet w okresie i po okresie menopauzy. 

Zioła na uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych, poza zmiennością nastrojów i nerwowością objaw klimakterium. Objawy w postaci silnego uczucia gorąca w okolicy twarzy, szyi czy klatki piersiowej trwają od kilkunastu sekund nawet do 5 minut i często łączą się z jednoczesnym występowaniem zaczerwienienia, potliwości, ale także dreszczy, lepkości skóry, niepokoju i kołatania serca.

Przyczyną pojawienia się tych objawów są zaburzenia stężeń hormonów płciowych, tj. obniżający się poziom estrogenu, którego odpowiedni poziom zapewnia właśnie prawidłową pracę ośrodka odpowiedzialnego za kontrolowanie temperatury w mózgu (ośrodek termoregulacji w podwzgórzu) oraz zwiększony poziom FSH.

Nagłe uderzenie gorąca uruchamia mechanizmy kompensujące – prowadzące do schładzania organizmu, czyli m.in. pocenie się. W celu złagodzenia tych dokuczliwych, i często krępujących, objawów można stosować zioła o działaniu estrogenowym (podnoszącym poziom estrogenów) lub serotoninergicznym (wpływającym na receptory serotoninowe), należą do nich, oprócz wspomnianych w poprzednim poście – cimicifugi, koniczyny, soi czy lnu także:

Salvia officinalis – liść szałwii lekarskiej

Stosowana u kobiet w okresie pomenopauzalnym wpływała korzystnie na redukcję uderzeń gorąca, nocnych potów, zmęczenia, a także ataków paniki.

Medicago sativa – ziele lucerny siewnej - Alfaalfa

Również działanie lucerny na zmniejszanie dokuczliwości uderzeń gorąca zostało potwierdzone w kilku badaniach z udziałem kobiet.

Trigonella foenum-graecum – nasiona kozieradki pospolitej

Kilka badań wykazało działanie tej rośliny w leczeniu objawów menopauzy, szczególnie uderzeń gorąca i zespołu metabolicznego.

Pimpinella anisum – biedrzeniec anyż - owoc anyżu

Zawiera pochodne kwasu kawowego. Doniesiono o skuteczności tej rośliny pod względem objawów uderzeń gorąca w okresie menopauzy.

Glycyrrhiza glabra – korzeń lukrecji gładkiej

Zawiera terpeny, saponiny, flawonoidy izoflawonoidy oraz sterydy. Również ona łagodzi objawy uderzeń gorąca w okresie menopauzy, jednak nie jest zbyt bezpieczna przy długotrwałym stosowaniu, wchodzi w interakcje z różnymi lekami oraz może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, hipokaliemii i hipernatremii.

Foeniculum vulgare – owoc kopru włoskiego

Koper ma działanie przeciwandrogenne i przeciwzapalne. Jego działanie terapeutyczne badano w przypadku uderzeń gorąca i atrofii pochwy u kobiet po menopauzie.

Oenothera biennis - olej z nasion wiesiołka dwuletniego

Zastosowanie wiesiołka miało znaczący wpływ na zmniejszenie nasilenia, czasu trwania i częstotliwości uderzeń gorąca w grupie wiesiołka w porównaniu z placebo. 

Zioła na lepszą pamięć i koncentrację, poziom lipidów, osteoporozę i seksualność

Przyczyną tych dolegliwości także jest spadek poziomu estrogenu. Estrogen pobudza wydzielanie śluzu w drogach rodnych, co powoduje nawilżenie ścianek pochwy, a to z kolei sprawia, że są one bardziej elastyczne. W przypadku spadku poziomu estrogenu można odczuwać suchość pochwy, co niekorzystnie wpływa na życie seksualne – spada libido, a stosunki stają się bolesne. Spadek poziomu estrogenu wiąże się także z zaburzeniami pamięci i koncentracji.

Menopauza to także często początki zaburzeń metabolicznych – wzrostu poziomu lipidów i cukru we krwi oraz początki osteoporozy, stąd też kilka propozycji ziół korzystnie wpływających na regulację poziomu, oczywiście przy niewielkich zaburzeniach, cukru i lipidów.

Trigonella foenum-graecum – nasiona kozieradki pospolitej

Kilka badań wykazało korzystny wpływ kozieradki na poziom lipidów.

Nigella sativa – nasiona czarnuszki siewnej

Wykazano, że czarnuszka jest skuteczna w leczeniu zespołu metabolicznego u kobiet w okresie menopauzy i po niej, gdyż reguluje poziom cukru i lipidów we krwi.

Ginkgo biloba – liść miłorzębu dwuklapowego (japońskego)

Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń uwagi i pamięci u kobiet po menopauzie, co zostało wykazane w kilku badaniach.

Panax ginseng - korzeń żeń-szenia właściwego

Stosowany w leczeniu zmęczenia, osłabienia oraz w celu poprawy koncentracji. Wykazano też jego skuteczność w leczeniu depresji i zaburzeń nastroju u kobiet po menopauzie oraz obniżenie poziomu cukru we krwi.

Lepidium meyenii - Maca

Wstępne badania są obiecujące w odniesieniu do zwiększenia masy oraz przywracania właściwej struktury kości, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy. Najlepszymi właściwościami wśród różnych odmian charakteryzuje się czarna maca. Może ona wpływać również na proces uczenia się i zapamiętywania.

Silybum marianum - nasiona ostropestu plamistego

Z badań wynika, że sylimaryna wykazuje wyraźne działanie estrogenne i zapobiega utracie masy kości.

Melissa officinalis – ziele melisy lekarskiej

W badaniach wodny wyciąg z melisy miał korzystny wpływ na seksualność u kobiet, nawilżenie, pochwy oraz satysfakcję, stąd autorzy badań stwierdzili, że melisa może być polecana jako skuteczna i bezpieczna terapia dla kobiet z zaburzeniami seksualnymi.

Foeniculum vulgare – owoc kopru włoskiego

Wykazano jego skuteczność nie tylko w przypadku uderzeń gorąca, ale także atrofii pochwy u kobiet po menopauzie.

Hypericum perforatum – ziele dziurawca pospolitego

Najbardziej kojarzy się jako pomocny w leczeniu depresji i lęku, ale badania wykazują także jego skuteczność w poprawie libido i suchości pochwy w trakcie i po menopauzie.  

Spodobał Ci się mój wpis?
Udostępnij go znajomym!

Pozostałe wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz dlaczego owoce rokitnika nazywane są superowocami?

Rokitnik zwyczajny ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny, a wszystko za sprawą jego niesłychanych właściwości: antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, immunostymulujących, promieniochronnych i wielu innych. Jeśli chcesz wiedzieć na co pomaga olej i sok z rokitnika, kiedy i jak go stosować, przejdź do artykułu.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nerwowość i poprawić koncentrację w czasie menopauzy?

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych, poza zmiennością nastrojów, problemami z koncentracją i nerwowością, objaw klimakterium. Jak radzić sobie z nimi w naturalny i bezpieczny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie przejść przez ten trudny okres.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają na migrenę?

Rośliny, zioła, a także inne naturalne substancje mogą skutecznie zapobiegać atakom migrenowego bólu głowy

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Korzenie pokrzywy należą do tzw. „męskich korzeni”. Jest to spowodowane tym, że korzystnie działają na „męskie problemy” związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Związki czynne zawarte w korzeniach pokrzywy wpływają korzystnie na poziom hormonów i enzymów odpowiedzialnych za przerost prostaty, a także działają przeciwzapalnie. Korzenie pokrzywy najlepiej zbierać w październiku, a następnie ususzyć. W jaki sposób to robić i jak dawkować? O tym przeczytasz na pojawi.pl

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że mniszek lekarski ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i przewód pokarmowy?

Mniszek lekarski, znany często pod nazwą mlecz (choć jest to nieprawidłowa nazwa), zakwita jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Oprócz liści możemy zbierać też korzenie lub ziele wraz z korzeniami mniszka, które mają szersze znaczenie w lecznictwie. Jest jednym z najcenniejszych ziół i jest wszechstronne stosowany nie tylko w lecznictwie, ale też jako środek spożywczy. Wiele cennych preparatów możemy zrobić sami. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty!

Czytaj więcej

Wybrane oferty tego sprzedawcy

Wybrane oferty wszystkich sprzedawców

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.