1
Pojawi Pojawi
Start Szukaj Koszyk0 Zaloguj się
WPIS Z SERII

Na co pomaga natura

Czy wiesz dlaczego owoce rokitnika nazywane są superowocami?

Dowiedz się więcej o serii tych wpisów

Rokitnik zwyczajny – łac. Hippophaë rhamnoides to kolczasty krzew z rodziny oliwnikowatych.

W Polsce można go spotkać w okolicach nadmorskich, ale ponieważ jest pod ochroną, nie można z niego zrywać owoców, jeśli spotkamy go na wydmach czy klifach. Poza tymi miejscami zbiór owoców jest dopuszczalny pod warunkiem nieuszkadzania krzewów.

W związku z dużymi walorami prozdrowotnymi i trudnością w pozyskiwaniu owoców z siedlisk naturalnych, stał się on od niedawna częstym gościem rodzinnych ogródków działkowych. 

Owoce można zbierać już od września, aż do pierwszych przymrozków

Z owoców można przygotować zdrowe soki i dżemy oraz smaczne nalewki.

Przepisy podam na końcu artykułu. 

Rokitnik jest krzewem, ale może dorastać nawet do 8 m wysokości. Owoce pojawiają się dopiero na krzewach czteroletnich, więc na działce musimy uzbroić się w cierpliwość, albo kupić od razu roślinę 3-4 letnią. Warto wiedzieć, że rokitnik jest tzw. krzewem dwupiennym, czyli są osobniki żeńskie (na których będą owoce) oraz męskie. Warto więc mieć oba w swoim ogrodzie, by zapewnić owocowanie.

Pomarańczowe owoce rokitnika są mięsistymi jagodami, a nasiona otoczone są pestką. Owoce rokitnika mają bardzo wysoką zawartość witamin i składników mineralnych, a także związków antyoksydacyjnych. 

Prowadzono wiele badań mających na celu określenie właściwości prozdrowotnych rokitnika zwyczajnego.

Rokitnik, jak już wspomniałam wcześniej, to bomba pełna antyoksydantów, czyli związków o działaniu przeciwutleniającym. Chronią one wszystkie komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym, który jest jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu, degeneracji komórek, w tym mózgowych, pojawieniem się nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, przewlekłych stanów zapalnych wielu narządów, w tym skóry.

Rokitnik działa także przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo, co udowodniono we wstępnych badaniach laboratoryjnych. Wykazuje działanie bójcze lub hamujące wzrost wielu bakterii chorobotwórczych, a także niektórych wirusów (HIV, denga, HSV)  

Działanie na układ odpornościowy

Przetwory z rokitnika z racji na wysoką zawartość witaminy C oraz związki o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym nasz organizm w walce z drobnoustrojami sprawdzą się idealnie podczas sezonowych infekcji dróg oddechowych.

Olej z nasion rokitnika sprawdzi się także u osób mających problemy z wątrobą. Działa ochronnie na komórki wątroby, ma pozytywny wpływ na spadek frakcji LDL, czyli "złego" cholesterolu i znaczący wzrost poziomu  HDL  - dobrego cholesterolu. Powinne z niego korzystać zatem także osoby dotknięte miażdżycą.

Soki z rokitnika polecane będą także w przypadku osób z problemami kardiologicznymi. Związki czynne rokitnika działają ochronnie na komórki serca,  wpływają na prawidłowy rytm serca i siłę skurczu mięśnia sercowego. Dodatkowo zapobiegają jego niedokrwieniu, obniżają ciśnienie krwi.  

Rokitnik w kosmetologii

Olej z rokitnika to nie tylko tzw. superfood (super żywność), ale także wspaniały kosmetyk. Związki czynne zwarte w oleju, takie jak: karotenoidy, tokoferole oraz kwasami tłuszczowymi z grupy omega (3, 6 i 7) stymulują gojenie i regenerację naskórka oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Można wykorzystywać go w przypadku różnych problemów skórnych: AZS, łuszczycy, egzem, odleżyn, trądziku, blizn, przebarwień skórnych itp. 

Szczególnie przydatny będzie do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, podrażnionej, swędzącej, szorstkiej i łuszczącej się.

PRZEPISY

SOK Z OWOCÓW: 1 kg owoców oraz 1 kg cukru

Po umyciu i odcedzeniu owoców zasypujemy je cukrem w słoju (warstwami) i zostawiamy na noc. Następnie przenosimy do garnka, w którym gotujemy aż do wrzenia. Tak przygotowany gorący sok po przecedzeniu przelewamy do butelek / słoiczków i pasteryzujemy wybraną przez siebie metodą. Ostygnięte przenosimy w ciemne i chłodne miejsce, gdzie powinien przeleżakować ok. 3 miesiące. Smacznego!

NALEWKA: 1 kg owoców, 1 kg cukru (lub pół na pół z miodem), 1,5 l alkoholu 70% 

Dokładnie myjemy i suszymy owoce rokitnika, możemy je najpierw przemrozić w zamrażarce np. przez noc, a następnie w naczyniu zasypujemy go cukrem (warstwami) i zalewamy alkoholem. Tak przygotowane naczynie szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na ok. 1,5 -2 miesiące. Nie możemy jednak o nim zapomnieć, gdyż żeby nalewka nam wyszła naczynie należy potrząsać co kilka dni. Po wymaganym czasie odcedzamy nalewkę i rozlewamy do butelek. teraz z kolei one muszą poleżakować ok. pół roku w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewka będzie idealna na kolejny sezon. 

DŻEM: 1 kg owoców, 1 l wody, 0,5 kg cukru

Owoce myjemy, rozgniatamy tłuczkiem i zalewamy wodą, dodajemy cukier i gotujemy na niewielkim ogniu przez około 30 minut, aż do mocnego zgęstnienia. Przekładamy do wypasteryzowanych słoiczków.

Można też najpierw owoce zagotować do miękkości, a następnie przetrzeć przez sito lub zmiksować. Następnie dopiero dodać cukier i podobnie jak w przepisie wyżej trzymać na ogniu do mocnego zgęstnienia. 

Spodobał Ci się mój wpis?
Udostępnij go znajomym!

Pozostałe wpisy z tej serii

Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Mniej znane zioła łagodzące objawy menopauzy: nerwowość, bezsenność, pamięć, uderzenia gorąca, libido

Uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzania snu, pamięci, koncentracji, ale także zaburzenia lipidowe, problemy z libido, czy osteoporoza to często codzienność kobiet w okresie klimakterium. Zastosowanie ziół może znacznie złagodzić wiele z nich. Poniżej propozycje, na podstawie danych z badań naukowych z udziałem kobiet. Warto sprawdzić działanie na sobie.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają złagodzić uderzenia gorąca, nerwowość i poprawić koncentrację w czasie menopauzy?

Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych, poza zmiennością nastrojów, problemami z koncentracją i nerwowością, objaw klimakterium. Jak radzić sobie z nimi w naturalny i bezpieczny sposób? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak skutecznie i bezpiecznie przejść przez ten trudny okres.

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz jakie zioła pomagają na migrenę?

Rośliny, zioła, a także inne naturalne substancje mogą skutecznie zapobiegać atakom migrenowego bólu głowy

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz że korzeń pokrzywy ma pozytywny wpływ na prostatę?

Korzenie pokrzywy należą do tzw. „męskich korzeni”. Jest to spowodowane tym, że korzystnie działają na „męskie problemy” związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Związki czynne zawarte w korzeniach pokrzywy wpływają korzystnie na poziom hormonów i enzymów odpowiedzialnych za przerost prostaty, a także działają przeciwzapalnie. Korzenie pokrzywy najlepiej zbierać w październiku, a następnie ususzyć. W jaki sposób to robić i jak dawkować? O tym przeczytasz na pojawi.pl

Czytaj więcej
Na co pomaga natura

dr n. med. Karina Schönknecht

Czy wiesz, że mniszek lekarski ma pozytywny wpływ na drogi moczowe i przewód pokarmowy?

Mniszek lekarski, znany często pod nazwą mlecz (choć jest to nieprawidłowa nazwa), zakwita jako jedna z pierwszych roślin wiosennych. Oprócz liści możemy zbierać też korzenie lub ziele wraz z korzeniami mniszka, które mają szersze znaczenie w lecznictwie. Jest jednym z najcenniejszych ziół i jest wszechstronne stosowany nie tylko w lecznictwie, ale też jako środek spożywczy. Wiele cennych preparatów możemy zrobić sami. Zobacz jak zbierać, suszyć i przygotowywać lecznicze preparaty!

Czytaj więcej

Wybrane oferty tego sprzedawcy

Wybrane oferty wszystkich sprzedawców

Bądź zawsze na bieżąco!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Informacja na temat celu ich wykorzystania
i sposobu zmiany ustawień
dostępna jest w Polityce prywatności.